47.ULUSAL 21.ULUSLARARASI
HACI BEKTAŞ VELİ'Yİ ANMA VE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ
PROGRAMI
15 -18 AĞUSTOS 2010-HACIBEKTAŞ
18 AĞUSTOS 2010 ÇARŞAMBA
ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULMASI
SAAT :13:00
YER :Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı Önü
* Çelenk Koyma
* Saygı Duruşu
* İstiklal Marşı
TOPLANTI
YER :Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Küçük Salon
SAAT :13:30—16:30
KONU :”Alevi-Bektaşi Dernekleri, Vakıfları ve Federasyon yöneticileri ile bir yıllık gelişmeleri değerlendirme toplantısı”
DİVAN BAŞKANI * Kazım BALABAN
GECE PROGRAMI
YER :Cumhuriyet Meydanı
SAAT :19:00
SUNUCULAR * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
* Ahmet GÖKÇE
OZAN, SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ
19:00—19:30 * Hacıbektaş Gönüllüleri Semah Ekibi
19:30—20:00 * Karacahmet Sultan Derneği Semah Ekibi
20:00—20:20 * Yusuf DUMLUPINAR
20:20—20:40 * Nezir KAYA-Güneş TUFAN
20:40—21:00 * Zehra AKALIN
21:00—22:00 * Hasan YÜKSELİR
22:00—22:30 * Yusuf GÜL
22:30—22:50 * Yusuf BENLİ
22:50—23:10 * Zeynep KARABABA
23:10—24:00 * Grup EYLÜL
16 AĞUSTOS 2010 PAZARTESİ
AÇILIŞ
YER :Cumhuriyet Meydanı
SAAT :10:00
SUNUCULAR * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
* Ahmet GÖKÇE
* Birgitay AKTAŞ
PROGRAM
* Saygı Duruşu,
* İstiklal Marşı,
* Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibi Gösterisi,
* Günün Anlam ve Önemini Belirten Konuşmalar,
* Şiir Yarışmaları Ödül Töreni,
* Öykü Yarışması Ödül Töreni,
* 17. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni,
* Hacı Bektaş Veli Külliyesinin Ziyaret Edilmesi.
* Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarafından Yapılan Güzel Sanatlar Fakültesinin Açılışı ve Gezilmesi
SERGİLER
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonu
KONU : Karma Resim, Heykel ve Seramik Sergisi
EŞGÜDÜM * Işık ÇUHACIOĞLU
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Fuaye Salonu
KONU “Cumhuriyet Anıtları II”
Büfot Büyük Kolej Fotoğrafçılık Kulübü
DÜZENLEYEN * M. Alper GÜNGÖR
Büyük Kolej Fotoğrafçılık Kulübü Eğitmeni
Not: Sergiler üç gün boyunca devam edecektir.
PANEL
SUNUCU * Damla TEKİN
* Dönüş AYDOĞMUŞ
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon
SAAT : 14:30—16:30
KONU “Sanatçı Gözüyle Bektaşiliği Bugün Nasıl Algılamalıyız”
KONUŞMACILAR * Zeki ALASYA Sanatçı-Yazar
* Ali Dursun KOÇ (HEKDER Genel Sekreteri)
BİRLİK CEM TÖRENİ
YER : Garipdede Kültür ve Konuk Evi
DÜZENLEYEN : Garipdede Derneği
SAAT : 16:00—17:30
TİYATRO
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonu
SAAT : 18:00—20:00
OYUN “Yangın Yeri Maraş”
OYUNCULAR : Canlar TİYATROSU
YAZAN : Serdar DOĞAN
YÖNETEN : Cengiz SEZGİN
GECE PROGRAMI
YER : Cumhuriyet Meydanı
SAAT : 19:00
SUNUCULAR * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
* Ahmet GÖKÇE
* Birgitay AKTAŞ
OZAN SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ
19:00—19:30 * Birlik Semah Ekibi (Gülsuyu Cem Evi, Adalar Cem Evi, Kartal Cem Evi ,Kaynarca Cem Evi, Gebze Hacı Bektaş Veli Cem Evi)
19:30—20:00 * Şahkulu Sultan Dergahı Vakfı Semah Ekibi
20:00—20:20 * Devrim SALMAN;
20:20—20:40 * Nebih NAFİLE
20:40—21:00 * Tayyar ERDEM
21:00—22:00 * Sabahat AKKİRAZ
22:00—22:40 * Emre SALTUK
22:40—22:50 * Mustafa Çağdaş YILDIZ
22:50—23:15 * Yurdagül KARABACAK
23:15—23:35 * Hasan KAPLAN (Kaplani)
23:35— 23:50 * Savaş GÖVTEPE
23:50—00:30 * Gülsüm Gül – Ali Ekber GÜL
17 AĞUSTOS 2010 SALI
KONFERANS
SUNUCU * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon
SAAT : 10:30—12:00
KONU:“Marmara Depremi Yıldönümünde Türkiye’deki Deprem Gerçeği ve Korunma Çareleri” Cemile SÖNMEZ Konser Eşliğinde.
KONUŞMACILAR * Prof. Dr. Seyit Ali KAPLAN
PANEL
SUNUCU * Damla TEKİN
* Dönüş AYDOĞMUŞ
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon
SAAT : 13:30—15:30
KONU“Cumhuriyetten Sonra Alevi-Bektaşiliğin Anadolu ve Balkanlardaki Durumu”
YÖNETİCİ * Şakir Keçeli Avukat, Araştırmacı Yazar
KONUŞMACILAR * Prof. Dr. Kutman ERSANLI
* Prof. Dr. Alemdar YALÇIN
* Doç. Dr. Özgür SAVAŞÇI
* Doç. Dr. Ahmet TAŞĞIN
* Mehmet ÇAMUR Şahkulu Sultan Derğahı Vakfı Başkanı
TİYATRO
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon
SAAT : 18:00
OYUN ADI : Kardeşlik Töreni – Semah
OYUNCULAR : Ankara Deneme Sahnesi
YÖNETEN * Prof. Dr. Nurhan KARADAĞ
MÜZİK DÜZENLEME * Doç. Dr. Nedim YILDIZ
GECE PROGRAMI
YER : Cumhuriyet Meydanı
SAAT : 19:00
SUNUCULAR * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
* Ahmet GÖKÇE
* Birgitay AKTAŞ
OZAN SANATÇI VE SEMAH EKİPLERİ
19:00—19:30 * Garipdede Derneği Semah Ekibi
19:30—20:00 * Erzurum- Şenkaya- Nişantaşı ve Yoğurtçular Semah Ekibi
20:00—20:15 * Ozan Esrari
20:15—20:30 * Hasan PAPUR
20:30—20:45 * Hasibe KARAMAN
20:45—21:00 * Cemile SÖNMEZ
21:00—21:20 * Mehmet ACET (SEFAİ)
21:20—22:20 * Musa EROĞLU
22:20—22:50 * İsmail KAYA
22:50—23:10 * Necla Fındıklı ZENGİN
23:10—23:30 * Aşır ÖZEK
23:30—24:00 * Ferhat DURMUŞ
24:00—00:30 * Mehmet Özcan - Veli TURAN
18 AĞUSTOS 2010 ÇARŞAMBA
TİYATRO
YER : Hacı Bektaş Veli Müzesi 2. Avlu
SAAT : 16:00
OYUN ADI : Kardeşlik Töreni – Semah
OYUNCULAR : Ankara Deneme Sahnesi
YÖNETEN * Prof. Dr. Nurhan KARADAĞ
MÜZİK DÜZENLEME * Doç. Dr. Nedim YILDIZ
TİYATRO
YER : Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon
SAAT : 18:00
OYUN ADI : Sınırda’ki Ev
OYUNCULAR : Makedonya Kalkandelen Tiyatrosu
YAPIMCI : Arben TAÇİ ve Petrit NEZİRİ
GECE PROGRAMI
YER : Cumhuriyet Meydanı
SAAT : 19:00
SUNUCULAR * Dönüş AYDOĞMUŞ
* Damla TEKİN
* Ahmet GÖKÇE
* Birgitay AKTAŞ
OZAN SANATÇI VE SEMAH EKİBİ
19:00—19:30 * Kayseri Hacı Bektaş Veli Derneği Semah Ekibi
19:30—19:50 * Ahmet DUMLUPINAR
19:50—20:10 * Fevzi KURTULUŞ
20:10—20:30 * Selehattin AKARSU
20:30—20:50 * Şirin ÜSTÜN
20:50—21:10 * Gökhan KILIÇ
21:10—21:30 * Nesrin GÜNEŞ
21:30—22:30 * Hüseyin UĞURLU
22:30—22:50 * Deniz ASLANBAŞ
22:50—23:10 * Tuncay BALCI
23:10—00:00 * Mustafa ÖZARSLAN
Bu Program;
*Hacıbektaş Belediyesi,
*Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu’nun, ortak çalışmaları sonucunda yapılmıştır.
KATKIDA BULUNAN KURUMLAR
* TBMM Kültür Sanat Yayın Kurulu
* Başbakanlık Tanıtma Fonu
* Kültür ve Turizm Bakanlığı